Banegårdspladsen 7
5600 Faaborg
00000000

Foreningen / vedtægter / regnskab

Helios-Teatret er en foreningsbaseret biograf, og den daglige drift udføres af cirka 120 frivillige, ulønnede medlemmer.

Det koster 100 kroner om året at være medlem af foreningen, uanset om man er passivt eller aktivt medlem. For børn og unge under 20 år koster det 50 kr. om året.
Som medlem får man tilsendt medlemsbrev om, hvad der sker i Helios-Teatret og i foreningen, og man får 10 kr. i rabat på biografbilletterne..
Du kan melde dig ind her på hjemmesiden under linket "Bliv medlem", ligesom du kan læse om, hvordan du bliver frivillig under "Bliv frivillig".

Biografens program ligger på www.heliosteatret.dk. Film og events annonceres også på facebooksiden Heliosteatret, ligesom man kan orientere sig om ugens kommende film i annoncen i Ugeavisen.

Projekter og events
Der planlægges events, der kan kombineres med biografens mulige fremtid som kulturcentrum. Vi samarbejder blandt andet med Faaborg Musikforening og FilmFyn, og vi vil gerne have biografen til at spille en vigtig rolle i samarbejde med handels- og kulturlivet.

Leje af biografen
Skoler, institutioner, foreninger, virksomheder og private kan leje lokaler i Helios-Teatret. Vi tilbyder mødelokalet med byens bedste udsigt samt stor og lille filmsal. Vi tilbyder naturligvis også teknisk assistance, salg af billetter i biografen og/eller på nettet, filmoperatør og kioskpersonale. Yderligere oplysninger om Helios-Teatrets faciliteter fås hos:
Erland Christensen, e-mail: lejhelios@heliosfilmogkulturhus.dk - tlf. 22248524

Bestyrelse og arbejdsgrupper
Biografforeningens bestyrelse består af ni personer, der hver især repræsenterer en arbejdsgruppe.
De arbejdsgrupper, der tager sig af biografens drift, er: Operatørgruppe, repertoiregruppe, billetsalg og kiosk, rengøring, vedligeholdelse og pr/markedsføring.
Du kan læse mere om arbejdsgrupperne og om, hvordan du bliver en del af det fællesskab, der driver byens biograf, her på hjemmesiden under linket "Bliv frivillig". Her finder du også navne, e-mailadresser og telefonnumre på tovholderne for de forskellige arbejdsgrupper.

Bestyrelsen består pr. marts 2019 af:

Formand Lars Kensmark, e-mail: l.kensmark@heliosteatret.dk - tlf. - tlf. 31170644 (efter kl. 16 og weekender).

Næstformand Jakob Holm, e-mail: Jaho5600@gmail.com - tlf. 40 42 53 02.

Kasserer Sofie Find, e-mail: find@mailreal.dk - tlf. 20767449

Sekretær Hanne Holm, e-mail: hanneholm@hotmail.com - tlf. 26 19 90 38.

Hans Henrik Hedemann, e-mail: hhhedemann@gmail.com - tlf. 41251035.

Jørn Caben, e-mail: jcaben@hotmail.com - tlf. 21 40 16 80.

Erik Nørkjær, e-mail: erik@noerkjaer.dk - tlf. 21138345.

Per Tørslev, e-mail: per@target-people.dk - tlf. 42770116.

Flemming Helsted, e-mail: flemming@documentary.dk - tlf. 20162043.

Suppleant Hanne Bernstein, e-mail: hanne.bernstein@gmail.com - tlf. 42500258.

Suppleant Oliver Streich, e-mail: oliverstreich@gmail.com - tlf. 63610220.

---

Tovholderne:

Tovholder for operatørgruppen:
Hans Henrik Hedemann, e-mail: hhhedemann@gmail.com - tlf. 41251035

Tovholder for billetgruppen:
Svend Erik Linnebjerg, e-mail: billetgruppen@gmail.com - tlf. 24256315

Tovholder for rengøring:
Hanne Berg, e-mail: berglindevej@gmail.com - tlf. 20124049

Tovholder for repertoiregruppen:
Lykke Debois, e-mail: lykke.debois.fyn@gmail.com - tlf. 24 79 68 92

Tovholder for PR-gruppen:
Ulla Nielsen, e-mail: ulla.nielsen51@gmail.com - tlf. 51 24 03 11

Tovholder for viceværtgruppen/vedligholdelse:
Henning Rasmussen, e-mail: henningrasmussen50@gmail.com - tlf. 25 65 68 99

Tovholder for værtsgruppen:
Hanne Holm, e-mail: hanneholm@hotmail.com - tlf. 26 19 90 38.

Kontaktpersoner i øvrigt:

Kontaktperson for medlemskartotek:
Ruth Jensen, e-mail: ruelje@gmail.com - tlf. 23608520

Kontaktperson for nøglekort:
Eva B. Johansen - tlf. 20291052 - SMS

SE VEDTÆGTER

SE REFERAT FRA GENERALFORSAMLING 2019

SE REGNSKAB FRA 2018